Niedoczynność tarczycy, zwana także Hipotyreozą, może manifestować się różnymi objawami, które mogą być łagodne lub bardziej nasilone, a także różnić się między osobami. Poniżej wymieniamy ponad dzięwiętnaście możliwych objawów niedoczynności tarczycy:
- Zmęczenie i osłabienie: Osoby z niedoczynnością tarczycy często odczuwają chroniczne zmęczenie, nawet po długim odpoczynku.
- Przyrost masy ciała: Wzrost masy ciała może być związany z wolniejszym metabolizmem.
- Uczucie zimna: Osoby z niedoczynnością tarczycy często odczuwają trudności w utrzymaniu ciepła i są bardziej wrażliwe na chłód. Mogą być zawsze zziębnięte, nawet w cieplejszych warunkach panujących na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń.
- Sucha skóra i włosy: Skóra może stawać się sucha, łuszcząca się, a włosy matowe i łamliwe.
- Problemy z pamięcią i koncentracją: Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą doświadczać problemów z koncentracją, osłabienie pamięci i myślenia.
- Zwiększona wrażliwość na ból: Może wystąpić nadwrażliwość na ból i dyskomfort stawów i mięśni.
- Zaparcia: Spowolniony metabolizm może wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego, powodując zaparcia.
- Depresja i zaburzenia nastroju: Niedoczynność tarczycy może wpływać na nastrój i wywoływać objawy depresji.
- Spadek libido: Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą doświadczać spadku libido.
- Wzrost cholesterolu: Niedoczynność tarczycy może zwiększać poziom cholesterolu we krwi, co zwiększa ryzyko chorób serca.
- Mrowienia: Regularnie występujące mrowienie lub drętwienie kończyn (neuropatia).
- Obrzęki: Obrzęki, zwłaszcza w okolicach twarzy, stóp i nóg, mogą być objawem niedoczynności tarczycy.
- Chrypka i zmiany w głosie: Niedoczynność tarczycy może wpłynąć na zmiany w strukturze i działaniu tkanek wokół krtani, co może prowadzić do chrypki. Zmiany zachodzą stopniowo i powoli więc często są diagnozowane w późniejszym etapie rozwoju choroby.
- Zmniejszona tolerancja na wysiłek fizyczny: Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą odczuwać trudności z wykonywaniem codziennych czynności fizycznych i szybko męczyć się (nawet gdy wcześniej były w dobrej formie).
- Suchość skóry: Skóra staje się sucha, matowa i skłonna do łuszczenia się. Może pojawić się świąd.
- Włosy: Włosy stają się cienkie, łamliwe, a nawet mogą wypadać. Również brwi mogą stać się rzadsze. Hormony tarczycy reguluje pracę cebulek włosowych
- Zmiany w apetycie: Niektórzy ludzie z niedoczynnością tarczycy mogą mieć zmniejszony apetyt, podczas gdy inni mogą odczuwać nadmierny głód. Mogą występować również zaburzenia smaku i zapachu.
- Zwolnienie akcji serca, niskie tętno: Niedoczynność tarczycy może spowodować spadek częstości akcji serca, co prowadzi do uczucia zmęczenia i ospałości. U osób dorosłych może wystąpić Bradykardia, a więc zwolnienie pracy serca poniżej 50, 60 uderzeń na minutę.
- Powstanie wola: Niedoczynności tarczycy może też towarzyszyć powstanie wola. Cechuje się pojawieniem się opuchlizny z przodu szyi, pod grdyką czyli potocznie „jabłkiem Adama”. Objaw ten występuje również w przypadku nadczynności tarczycy.
W przypadku mężczyzn mogą pojawić się:
- Zaburzenia fukcji seksualnych i problemy z erekcją.
U kobiet mogą wystąpić takie objawy jak:
- Opóźnione miesiączkowanie: U kobiet może występować nieregularne lub opóźnione miesiączkowanie.
- Przerwy w cyklu miesiączkowym: Niedoczynność tarczycy może prowadzić do nieregularnych przerw w cyklu miesiączkowym.
Warto zaznaczyć, że wszystkie wyżej wymienione objawy mogą być łagodne lub bardziej nasilone, a nie każda osoba z niedoczynnością tarczycy musi doświadczać wszystkich tych objawów na raz. Jeśli podejrzewasz, że masz niedoczynność tarczycy, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania krwi i zdiagnozować chorobę. Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.